четверг, 20 октября 2011 г.

Давня історія сучасного Києва

Деякі дослідники вважають, що давня столиця остготів місто Данарштадт є попередником Києва.
Київ було засновано, як стверджують археологи наприкінці V — першій половині VI століттях (останнім часом ці дані піддаються сумніву).
Свідчення про заснування Києва трапляються в Велесовій книзі в таких дощечках: 4-г, 73, 15-б, 2-б та ін.
Заснування Києва, як і багатьох інших міст, оспівано поетичними легендами. Археологічні дослідження виявили, що перше міське поселення на території Подолу з'явилося не раніше 880-х років. Згідно з традиційною точкою зору з 882 р. Київ був столицею Київської Русі. Візантійський імператор Константин Багрянородний писав в середині X століття, що Київ мав другу назву — Самватас. Ймовірно, вона була або древньою назвою міста, або його позначенням в неслов'янському середовищі. Слово, можливо, походить з хазарської мови й означає «верхні укріплення». Результати деяких археологічних розкопок дають підставу вважати, що вже в VI—VII століттях поселення на правому березі Дніпра можна вважати міськими. Ця концепція, що підкріплена святкуванням в 1982 р. 1500-ліття Києва, розглядалася як загальноприйнята. Але, протилежно до «ювілейної концепції» частина істориків і археологів вважає, як і попередньо, що заснування Києва як міста відбувалося в VIII—Х столітті. Тільки в кінці цього періоду окремі поселення злилися в єдине поселення міського характеру.
Впродовж VIII—XII ст. Київ був столицею слов'янської держави Русь, що з IX ст. простягалась від Балтійського до Чорного моря.
Вигідне географічне положення Києва на широкому водному торговельному шляху «з варяг в греки» по Дніпру сприяло його швидкому розвитку. В ІХ і першій половині Х століттях Київ вже вважався найбільшим торговим і культурним центром тогочасної Східної Європи, через нього проходила транзитна торгівля між Сходом і Заходом. Вже в IX столітті тут проживало понад 50 000 мешканців (для порівняння у Парижі — 20 000), було близько 400 церков, 8 базарів, найбільша бібліотека християнського світу. Завдяки династичним шлюбам Київ мав зв'язки з різними країнами Європи.

Комментариев нет:

Отправить комментарий